Wyróżnienie w VI Podkarpackim Konkursie: „Witryna Internetowa Mojej Szkoły”



BIP





DZIENNIK ELEKTRONICZNY

Destination Imagination

Witryna internetowa mojej szkoły-  konkurs










ROK SZKOLNY 2021/2022









„Coś się kończy, coś się zaczyna...”

Czerwiec 2022

Kolejny rok szkolny się kończy, kolejny rok się zaczyna... Szkoła podstawowa się kończy, szkoła średnia się zaczyna... Kolejny, nowy etap... Nowa klasa, nowa szkoła... Nowi nauczyciele, nowi koledzy... A jednak żal będzie starych przyjaźni, starych znajomych murów, dawnych belfrów. Niejeden absolwent odwiedzając szkołę wspomni starą podstawówkę z łezką w oku. Dzisiejszy dzień, 24 czerwca, to dzień pożegnania. Ósma klasa rozwiązała biało – czerwony bukiet 17 róż – symboliczną grupę klasową i przekazała chorągiew pocztowi sztandarowemu z klasy VII. Potem powłóczysty polonez i krótkie słowa podziękowania dla nauczycieli. Najmocniej pożegnanie jak zwykle przeżywa wychowawczyni, pełniąca rolę „linka” pomiędzy uczniami, rodzicami, nauczycielami, niosąca odpowiedzialność za oceny, zachowania, uroczystość zakończenia.
P. Dariusz Miś, dyrektor szkoły uroczyście wręczył nagrody książkowe naszym naj... najlepszym, najzdolniejszym, najpracowitszym. Gratulacje dla nich i dla ich rodziców! W przyszłym roku każdy będzie miał nową szansę!
Jeszcze tylko świadectwa i kwiaty dla wychowawców i... „Wakacje! Znów są wakacje!”


Życzymy wszystkim bezpiecznych słonecznych wakacji!
Do zobaczenia w nowym roku!



»Zdjęcia«


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Komers ósmoklasistów

Czerwiec 2022

22 czerwca w Domu Kultury w Piskorowicach odbył się komers ósmoklasistów. Uczniowie zaprosili Pana Dyrektora, grono pedagogiczne, pracowników oświaty oraz rodziców. Tegoroczny bal był wyjątkowy przez sam fakt, że ostatni taki komers odbył się w roku 2019, gdy szkołę podstawową kończyli uczniowie ostatniego rocznika gimnazjum z pierwszymi ósmoklasistami. Przyczyną oczywiście była pandemia Covid 19. Ósmoklasiści najpierw zatańczyli Poloneza, a następnie nastąpił poczęstunek dla zaproszonych gości oraz wspólna zabawa.







p. Anna Miklas-Nakonieczna








Innowacja pedagogiczna ‘Explore English through Content and Language Integrated Learning’ (Integracja międzyprzedmiotowa w ramach nauki języka angielskiego).

Czerwiec 2022

Od września do czerwca uczniowie klasy 4 uczestniczyli w innowacji pedagogicznej Explore English through Content and Language Integrated Learning (Integracja międzyprzedmiotowa w ramach nauki języka angielskiego).
Głównym celem innowacji było zdobywanie wiedzy o świecie poprzez integrację treści programowych i języka, popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów, rozbudzanie pasji i zainteresowań wielojęzycznością, podnoszenie motywacji do nauki języka angielskiego u dzieci, poprzez stosowanie go w praktyce oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
Na zajęciach uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe łącząc naukę z zabawą, a w ramach innowacji powstało wiele ciekawych materiałów. Zapraszamy do obejrzenia.
Our trips around the world–
Natural disasters –
Animals on different continents –



»Zdjęcia«


p.Alicja Trojan








KLASA PIERWSZA W AKADEMII BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Czerwiec 2022

Uczniowie klasy pierwszej przystąpili do kolejnej edycji profilaktycznego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Uczniowie razem z Puchatkiem uczyli się zasad ruchu drogowego, w jaki sposób należy unikać zagrożeń oraz jak bezpiecznie spędzać czas w szkole, w domu i w czasie zabawy. Zostały omówione także zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu, jak również zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Realizowane zadania wymagały od uczniów dużej aktywności i zaangażowania oraz wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Na zakończenie programu każdy uczeń przystąpił do „Wielkiego Testu Bezpieczeństwa”. Wszyscy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w programie, natomiast szkoła otrzymała Certyfikat przynależności do Klubu Bezpiecznego Puchatka.
Serdecznie gratuluję!



»Zdjęcia«


p.Zofia Paszko








PIERWSZOKLASIŚCI KSIĄŻKĄ POŁĄCZENI

Czerwiec 2022

Klasa pierwsza została zaproszona do udziału w Kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, którą przygotował Instytut Książki. Kampania skierowana jest nie tylko do dzieci, ale i ich rodziców, czyli zaprasza ona do samodzielnego czytania książek, jak i z udziałem najbliższych. Wielkim wyzwaniem jakie stoi przed dziećmi rozpoczynającymi edukację w szkole, jest nauka czytania. Dzięki nieodpłatnie otrzymanej Wyprawce Czytelniczej , w skład której wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet, może stać się prawdziwą przyjemnością i nigdy niekończącą się pasją do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów.
Uczniowie przyjęli zaproszenie i z wielkim zaangażowaniem realizowali zadania. Czytali utwory zawarte w książce, omawiali zadania do niego przypisane, uczyli się alfabetu, układali wyrazy z liter, a z wyrazów zdania, „metodą bostońską” czytali książki z biblioteki szkolnej lub biblioteczki domowej, a swoje aktywności czytelnicze znaczyli na „Drzewku Czytelniczym”.
Dzięki książkom mali ludzie mają szansę być kiedyś WIELKIMI.





p.Zofia Paszko








Wiosna – projekt edukacyjny w klasie I

Czerwiec 2022

Przez kilka ostatnich tygodni uczniowie klasy I bacznie przyglądali się zmieniającej wokół przyrodzie i realizowali projekt edukacyjny. W ramach projektu poszukiwali zwiastunów wiosny, prowadzili obserwacje pogody, wykonywali prace plastyczne, założyli ogródek na parapecie. Zasadzili kwiaty cebulkowe, zasiali owies, nasiona ziół i warzyw oraz kwiatów. Założyli hodowlę fasoli, ziemniaka, arbuza. Rozmnażali kwiaty doniczkowe ze szczepek. Przez kolejne dni i tygodnie dbali o swoje hodowle, prowadzili obserwacje. Towarzyszyły temu przedsięwzięciu niesamowite emocje, wiele radości i napięcia. Rano po wejściu do klasy, pierwsze kroki kierowali do parapetu, aby stwierdzić, jak od wczoraj zmieniły się zawartości doniczek. Szkolny ogródek to najlepszy sposób na obserwację i poznawanie całego procesu rozwoju rośliny. Nasiona wypuszczają kiełki, pojawiają się malutkie listki, które rosną i zmieniają kształt oraz potrzebują do życia – wody i światła. Wszystko to stanowi żywą ilustrację dla przyswajanej wiedzy. Wiele radości sprawił im kwiat amarylis, który pięknie zakwitł na biało oraz wyhodowany ziemniaczek z bulwy pędowej.

W trakcie realizacji zadań nie zabrakło też treści ekologicznych. Zadaniem domowym było zaprojektowanie i wykonanie pracy o tematyce wiosennej z wykorzystaniem odpadów. Wśród twórczych i pięknych prac można podziwiac: kwiaty, drzewa, motyle, biedronki, pszczoły, żaby, dzdżownice.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do realizacji zadań i przeżyli ekscytującą przygodę.
Zapraszamy do fotogalerii.



»Zdjęcia«


p.Zofia Paszko








Zakończenie projektu „Europa i ja”

Czerwiec 2022

W czerwcu przedszkolaki zakończyły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i ja”. Dzieci przez cały rok szkolny wykonywały zadania polecone przez organizatorów projektu, ale także tworzyły prace wg pomysłów własnych. Pomysłowość naszych przedszkolaków okazała się bardzo imponująca, a ich chęci do pracy przy wykonywaniu zadań ogromna! Na zakończenie projektu w uznaniu za trud pracy i kreatywność, przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, aby miło wspominali czas realizacji zadań w naszym oddziale przedszkolnym.




p. Anna Miklas-Nakonieczna








Wyróżnienie uczennicy klasy 1 w konkursie KRUS

Czerwiec 2022

Uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych. Wojewódzka Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienie uczennicy klasy pierwszej Zuzannie Ożga - serdecznie jej gratulujemy talentu i ciekawego pomysłu. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas oraz zachęcamy do udziału w konkursach, bo warto.
Powodzenia i dalszych sukcesów w przyszłości!




p.Zofia Paszko








Najmłodsi na scenie

Czerwiec 2022

Dwa zespoły teatralne przy Domach Kultury w Chałupkach Dębniańskich i w Piskorowicach wzięły udział w czerwcowym przeglądzie teatrów dziecięcych. Najpierw nasze dzieciaki pojechały do Dębna, gdzie prezentowały swoje przedstawienie. Następnie w środę, 8 czerwca, oba zespoły wystąpiły przed społecznością naszej szkoły. Jako pierwsi pojawili się młodzi goście znakomicie przygotowani przez p. Krystynę Wanat. Przedstawili sztukę „Rzepka” o wesołej rodzince i zwierzątkach próbujących wyciągnąć z ziemi ogromną Rzepkę. Zwierzątka odziane były w wielobarwne stroje. Ruch sceniczny niósł dużą dawkę żartu i dobrego humoru. Wesoły Burek, Bocianek i Kaczuszka śmiało wychodziły do publiczności przybijać „piątki” z widzami.
Po dzieciach z Chałupek na scenie pojawili się Antek Paluch i Gabryś Dąbek jako detektyw Sherlock Holmes i jego przyjaciel Watson. Starali się rozwiązać zagadkę morderstwa Księżniczki. Ale Księżniczka grana przez Gabrysię Mołyń sama poradziła sobie z nasłanym mordercą (Kuba Machno) i pogoniła go wśród widzów, po czym tajna Agentka (w tej roli Ania Piechota) aresztowała przestępcę ku zmartwieniu złej Królowej (Zosia Morawska).
Przedstawienie „Holmes, Królowa i Księżniczki” reżyserował i światłem operował p. Tomasz Kwieciński przy niezawodnej współpracy wychowawczyni klasy II, p. Genowefy Blok, która troskliwie dopracowała z młodymi aktorami każde zdanie, aby było wyraźne i z wyczuciem sytuacji. Młodzi wykonawcy zostali nagrodzeni burzliwymi oklaskami.
Dziecięcy aktorzy z Chałupek i Piskorowic umówili się na wspólne ognisko w czasie wakacji. Tak sztuka przyczyniła się do zawarcia nowych znajomości, a może i przyjaźni...



»Zdjęcia«


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Projekt Widokówka - poznaj krajobraz mojej małej ojczyzny

Czerwiec 2022

Klasa VII wzięła udział w projekcie edukacyjnym skierowanym do uczniów i nauczycieli geografii szkół podstawowych z całej Polski. Jego głównymi celami było nawiązanie kontaktu z innymi placówkami oświatowymi w celu wymiany pocztówek oraz stworzenie mapy turystycznej Polski, która ukazuje różnorodność krajobrazu przyrodniczego i kulturowego naszej ojczyzny. W trakcie jego trwania uczniowie z pomocą nauczyciela z wielkim zaangażowaniem przygotowali i wysłali pocztówki do innych szkół biorących udział w projekcie. Pocztówka przedstawiała atrakcje turystyczne, krajobraz miejscowości, w której położona jest nasza szkoła. Na odwrocie znajdowała się krótka informacja o przedstawionym miejscu, zachęcająca naszych odbiorców do przyjazdu w nasz region.




p. Anna Miklas-Nakonieczna








Wolontariuszki z wizytą w schronisku

Czerwiec 2022

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem SKW zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć schronisko dla psów i kotów w Orzechowcu. Zbieraliśmy karmę dla zwierząt oraz potrzebne akcesoria. Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie uczniów do aktywnego udziału w zbiórce żywności. I tak 14 czerwca z wizytą do schroniska pojechały wolontariuszki SKW. Przekazały zgromadzone rzeczy. Pani Dyrektor schroniska w piękny sposób opowiedziała o działalności tejże instytucji i oprowadziła nas po tamtejszym terenie. Najważniejszą lekcją było jednak to, że zwierzęta to nie zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do „braci mniejszych”, zaszczepiać w dzieciach jak najwięcej pozytywnych wartości i wpajać chęć niesienia pomocy potrzebującym. Warto uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest, niestety, schronisko. Zachęcamy wszystkich do pomagania bezdomnym zwierzętom.
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji.
Pragniemy dodać, że wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.



»Zdjęcia«


p. Anna Miklas-Nakonieczna








Warsztaty muzyczne i koncert zespołu Munich Supercrew

Czerwiec 2022

9 czerwca uczennice z klasy VIII, wspólnie ze swoimi koleżankami z ZS w Brzózie Królewskiej uczestniczyła w warsztatach muzycznych i koncercie zespołu Munich Supercrew. Dzięki fajnym bitom i prostym niemieckim tekstom piosenek, monachijska załoga Supercrew sprawiła, że rzeszowskie kino Zorza zamieniło się na dwie godziny w rozśpiewaną i roztańczoną salę.
Munich Supercrew to więcej niż zespół, to zespół muzyków, dydaktyków i artystów, którzy oferują praktyczne koncerty i piosenki na żywo dla uczących się języka niemieckiego na poziomach A1 – B1, w tym materiały dydaktyczne i szkolenia dla nauczycieli. I gwarantują świetną zabawę.
Dziękujemy Goethe Institut w Warszawie za organizację wydarzenia.



»Zdjęcia«


p.Monika Popowicz








Wycieczka pełna wrażeń

Czerwiec 2022

W piątek, 10 czerwca uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni – pani Genowefy Blok i pani Teresy Dziedzic – Kabdani udali się na planowaną wycieczkę do Radawy.
To co zobaczyliśmy na miejscu przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Przepiękny teren otoczony bujną roślinnością zadziwiał nowoczesną architekturą współgrającą z malowniczymi elementami tradycji. Czekało na nas mnóstwo atrakcji. Powitały nas miłe i uśmiechnięte panie animatorki. Zaczęliśmy dzień od gier terenowych na terenie Hotelu Bacówka; szukanie złotych monet, przeciąganie liny, pokonywanie toru przeszkód na czas. Ma się ten spryt - wszyscy sprawnie i z dobrym czasem wykonali zadania. W nagrodę otrzymaliśmy medale. Nasze zmagania obserwowała i fotografowała pani Sabina Dąbek, mama jednego z uczniów.
Następnie odbyły się warsztaty sadzenia roślin; najpierw ozdabialiśmy brokatem doniczki, a potem posialiśmy w nich nasionka, które zabraliśmy do domu.
Wielką frajdą była dla nas zabawa na dmuchańcach. Po takim wysiłku i emocjach obiad smakował wszystkim wyjątkowo.
Entuzjazm wśród dzieci wzbudziło spotkanie ze zwierzętami. Z ogromną radością i zaangażowaniem karmiły kózki, owieczki, barany, osiołka i kucyka. Głaskały i przytulały milutkie króliczki. Przez wspólną zabawę i bliski kontakt ze zwierzętami, dzieci wzbogaciły się o nowe wiadomości przyrodnicze.
Czas uciekał, a atrakcji wciąż przybywało: gry komputerowe w sali kinowej, układanki w sali z klockami Lego, gra w bilard i piłkarzyki. W czasie zabaw panie animatorki malowały twarze i wykonywały piękne tatuaże.
Kolejnym punktem pobytu było spotkanie z żółwiem Mietkiem. Chociaż to żółw, to był nie do zatrzymania. Po pożegnaniu się z paniami animatorkami zakupiliśmy w sklepiku „Bacówka” pamiątki, które będą nam przypominać wspaniałe chwile.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Sieniawie na ulubione lody.
Z wycieczki wszyscy wrócili zauroczeni miejscem, zadowoleni i pełni wrażeń.



»Zdjęcia«


p. Genowefa Blok








Piknik rodzinny

Czerwiec 2022

W słoneczny wtorek, 7 czerwca, spotkali się rodzice, dzieci i nauczyciele aby wspólnie świętować Dzień Matki, Dzień Dziecka i czerwcowy Dzień Ojca. Uczniowie klas IV – VI zatańczyli dla rodziców kilka tańców nowoczesnych. Przedszkolaki i klasy młodsze zaśpiewały dla nich piosenki. Wraz z najlepszymi życzeniami dla „cudownych rodziców” przy dźwiękach piosenki Alicji Majewskiej członkinie Szkolnej Grupy Wolontariatu rozniosły wśród gości wykonane przez siebie kwiaty.
Korzystając z licznej obecności mieszkańców Dyrektor i Grupa Wolontariatu zaprosili p. ratownik Paulinę Sawicką, która wygłosiła referat o przyczynach i leczeniu cukrzycy. Przekazana cenna wiedza jest szczególnie aktualna w okresie pandemii.
Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku mogli wziąć udział w przygotowanych atrakcjach. Na głównej płycie boiska nauczyciele wychowania fizycznego prowadzili konkursy sprawnościowe dla młodszych i starszych: rzuty do kosza, wyścigi w workach, skoki w dal, strzelanie do bramki. Na trawiastym boisku bocznym obserwowano grę w siatkówkę najstarszych klas.
W cieniu orzecha umieściła swoje stanowiska Szkolna Grupa Wolontariatu. Na jednym z nich dziewczyny zapraszały do malowania twarzy, a na drugim chętni mogli wziąć udział w quizie na temat cukrzycy. Stanowisko cukrzycowe stało się mobilne, w ten sposób wszystkie grupy grających były zachęcane do zapoznania się z tą ciężką chorobą. Można też było wzbogacić dotychczasową zbiórkę karmy i środków dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcu.
Z kolei Rada Rodziców zapewniła słodkie ciasta, gorącą kiełbaskę, zimne napoje i na deser – lody. Gromady najmłodszych tłoczyły się wokół kolorowych dmuchanych zjeżdżalni. Wiele emocji wzbudziły konkursy sprawnościowe klas I – III. Wzięły w nich mieszane drużyny uczniów i rodziców. Zawodnicy dali z siebie wszystko. Wychowawcy dopingowali swoje zespoły. Jednak najwięcej emocji i poświęcenia można było zaobserwować podczas zawodów w przeciąganiu liny. Startowali w nich rodzice z klas najmłodszych. Mocarni ojcowie i mamy w walce ryzykowali otarcia, skaleczenia i siniaki, ale nikt się nie poddawał. Na zakończenie pikniku wszystkim członkom drużyn dyrektor szkoły, p. Dariusz Miś wręczył nagrody sponsorowane przez lokalne instytucje. Serdecznie dziękujemy następującym naszym darczyńcom: Starostwo Powiatowe, Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy”, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Piskorowicach, pan Piotr Garbacz – Masarnia Podkarpacka w Rzuchowie, pani Renata Skiba – Piekarnia Rudnik, Koło Gospodyń Wiejskich w Piskorowicach, OSP w Piskorowicach.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony radosny czas!



»Zdjęcia«


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Wycieczka do Pacanowa

Maj 2022

W sobotę, 28 maja 2022r. dzieci z klasy 0 i I razem z rodzicami i wychowawcami Zofią Paszko, Elżbietą Kucło i Małgorzatą Warcabą wybrały się na wycieczkę do Pacanowa. Celem podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka.

Oglądając kolejne wystawy ekspozycji ,,Bajkowy świat’’, dzieci odbyły niezwykłą podróż - w której pośrednikiem między światem bajek, a rzeczywistością byli bajkowi przewodnicy. Ekspozycje zostały przygotowane tak, aby pobudzać wyobraźnię i angażować dzieci do aktywnego uczestnictwa.

W trakcie ,,Karmelowych warsztatów” dzieci dowiedziały się jak w magiczny sposób, bez użycia maszyn powstają karmelowe lizaki i cukierki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy robili swojego własnego lizaka. Karmel przygotowany był z Izomaltu cukierniczego, uważanego przez dietetyków za jeden z najlepszych zamienników cukru. Polecany jest on cukrzykom, jest dobry na odchudzanie, bo zawiera znikomą ilość kalorii, nie powoduje próchnicy i nie przyczynia się też do rozwoju miażdżycy.

Następnie wszyscy udali się do Bajkowego ogrodu, gdzie znajdował się plac zabaw, na którym dzieci wesoło się bawiły i oglądały zwierzątka w mini zoo. Oczywiście nie mogło zabraknąć momentu na zakup pamiątek. Niektóre dzieci w tym celu skorzystały z bogatej oferty Magicznej księgarni.

Wizyta w Europejskim Centrum Bajek to niezapomniana podróż do krainy dziecięcych marzeń. Jest to niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do czytania literatury i zdobywania wiedzy przez naukę.



»Zdjęcia«

p. Małgorzata Warcaba, p. Zofia Paszko








EUROPA I JA – OSTATNIE WYZWANIE

Maj 2022

Któż z nas nie zna smaku sałatki greckiej? Nasze przedszkolaki realizując marcowe zadanie z wielkim zapałem samodzielnie przygotowały sałatkę. Była to dla nich podróż przez świat nowych smaków, kolorów i zapachów. Zadanie to miało na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i dobrze smakować. W kwietniu przedszkolaki poznały historię oraz spróbowały odtańczyć najsłynniejszy taniec grecki – Zorbę. Ile było radości i śmiechu przy próbie odtworzenia tańca!. Niestety maj to miesiąc kończący udział dzieci w projekcie . Przedszkolaki sumiennie podeszły do ostatniego wyzwania. Poznały w jakie zabawy bawią się dzieci w Grecji. Najbardziej spodobała im się zabawa o nazwie „Chusta” oraz „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”. Przedszkolaki dowiedziały się, że wszystkie dzieci na świecie mają prawo do zabawy, wolnego czasu. My dorośli doskonale wiemy, że zabawa spełnia wyjątkowe zadanie w życiu dziecka. Ma znaczący wpływ na nauczanie i wychowanie. Dzięki zabawie dziecko uczy się naśladować, nabywa nowe doświadczenia, informacje o otoczeniu, świadomość własnej osoby, własnych możliwości i umiejętności, a także buduje relacje z innymi osobami.
Z niecierpliwością czekamy na dyplomy i certyfikaty za udział w projekcie. Obowiązkowo zgłaszamy uczestnictwo w projekcie w przyszłym roku szkolnym!



»Zdjęcia«

p. Anna Miklas-Nakonieczna








Święto Narodowe Trzeciego Maja

Maj 2022

W czwartek 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas siódmej i szóstej, przygotowani przez panie Alicję Trojan i Marzenę Pelczar zaprezentowali inscenizację dotyczącą tego wydarzenia. Dopełnieniem przedstawienia były pieśni patriotyczne wykonane przez chórek złożony z uczniów klasy piątej, nad którym czuwał, pan Krzysztof Tarasek.
Piękne dekoracje to autorski pomysł i wykonanie pani Alicji Trojan.
Na zakończenie uroczystości w imieniu dyrektora głos zabrała pani Agata Kubat .



»Zdjęcia«









W Dniu Ziemi pamiętajmy o potężnych drzewach

Kwiecień 2022

22 kwietnia co roku obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu pragnie zwrócić uwagę na wspaniałe drzewa - nasze fabryki tlenu.
Spójrzcie na plakaty i podziwiajcie Europejskie Drzewo Roku 2022! To polski dąb Dunin - 400-letni Strażnik Puszczy Białowieskiej. Został wybrany przez europejskich internautów. Dąb otrzymał swoją nazwę na pamiątkę białoruskiego poety. Zdobył rekordową liczbę głosów – ponad 179 tys.
Na Podkarpaciu także rosną sławne drzewa: lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej k. Mielca – piąta w głosowaniu w ubiegłym roku, 650-letni dąb szypułkowy Chrześcijanin z Januszkowic k. Dębicy, 120-letnia jabłoń Felicja z Długiego w gm. Zarszyn. Wszystkie zgłaszane drzewa oprócz urody i wieku muszą nieść swoją historię. Kandydatury mogą zgłaszać zarówno organizacje jak osoby indywidualne.
Możemy pochwalić się podkarpackim zwycięzcą głosowania - Drzewem Roku 2017. Został nim dąb Józef z Wiśniowej. Pożytecznym praktycznym działaniem z okazji Dnia Ziemi jest sprzątanie najbliższej okolicy. U podnóża naszych drzew niejednokrotnie mieści się skład puszek i papierów. Uczniowie naszej szkoły także wzięli udział w akcji sprzątania terenów zielonych w naszej miejscowości.
Warto dbać i ochraniać otaczającą nas zieleń, nie tylko 22 kwietnia, ale przez cały rok.




p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Baranki, pisanki, zajączki, kurczaczki - „Symbole Świąt Wielkiej Nocy”

Kwiecień 2022

„Cukrowy baranek ma złociste różki
pilnuje pisanek na łączce z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy, chorągiewką buja
i cichutko beczy Święte Alleluja.”

„Baranki, pisanki, zajączki, kurczaczki” oraz inne symbole Świąt Wielkanocnych witają uczniów, pracowników i gości szkoły przy wejściu. Pomysłowe barwne dekoracje są dziełem rąk naszych dzieci i młodzieży.. Zostały wykonane w ramach corocznego konkursu na dekoracje wielkanocne, zaproponowanego przez p. Genowefę Blok, Teresę Dziedzic-Kabdani i Annę Miklas-Nakonieczną. Szeroki wachlarz technik i materiałów obejmuje od wyklejanek z papieru i włóczki przez kompozycje z piórek, bukszpanu i traw do słomianych zwierzątek. Zielono-żółta kolorystyka wystawki nawiązuje do wiosny, której wszyscy się spodziewamy lada dzień. Z niecierpliwością młodzi artyści oczekują też ogłoszenia wyników konkursu przez komisję. I wręczenia nagród, co także nastąpi lada dzień. Tymczasem wielobarwne pomysłowe prace cieszą oczy i pozwalają wczuć się w atmosferę Świąt Zmartwychwstania.
Wesołego Alleluja wszystkim!



»Zdjęcia«

p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Palmy wielkanocne pierwszoklsistów

Kwiecień 2022

Tydzień przed Zmartwychwstaniem Pańskim, obchodzona jest w Kościele niedziela palmowa, w którą to święci się palmy. Palma upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy I przypomina nam o wydarzeniach związanych z Wielkim Tygodniem. Pierwszoklasiści chcąc kultywować I popularyzować tę tradycję oraz zwyczaje wielkanocne stworzyli na edukacji plastycznej palmy. Do wykonania ich wykorzystali bukszpan, trzcinę, gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami, suszone trawy, suszone kłosy zbóż oraz bibułkowe kwiaty i kolorowe wstążki. Uczniowie pracowali w miłej i radosnej atmosferze oraz każdy z nich wkładał w swoją pracę dużo serca a także wysiłku. Niezwykle kolorowe i piękne palemki będą zachwycały swoim urokiem i na pewno cieszyły oko przez cały rok. Palmy zostały zabrane przez uczniów ze sobą do poświęcenia w kościele.

A oto prezentacja naszych prac!



»Zdjęcia«

p.Zofia Paszko








Pomóżmy samotnym zwierzakom w schronisku !

Kwiecień 2022

W kwietniu w naszej szkole Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę rzeczy potrzebnych dla zwierzaków mieszkających w schronisku w Orzechowcach.
Jest to szczytny cel, bo choć zwierzęta nie mogą mówić ludzkim głosem, ale za to mogą nam dać bezwarunkową miłość. Niezwykle istotne jest także to, że zwierzaki nikogo nie oceniają, nie zauważają różnic między nami, więc każdego traktują tak samo. Opiekując się i pomagając czujemy się potrzebni i ważni w ich życiu.
Wszystkim dziękujemy za wsparcie i podarunki ofiarowane dla podopiecznych schroniska w Orzechowcach.
Akcja trwa do 29.04.2022 r.



Maja Okruch - uczennica kl VII








„ZIMA SIĘ KOŃCZY, WIOSNA ZACZYNA, ROZGRYWKI SZKOLNE – TO ICH PRZYCZYNA”

Kwiecień 2022

Już po raz kolejny Dyrekcja Szkoły, nauczyciele WF oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piskorowicach w dniu 21-03-2022r. przygotowała dla uczniów naszej szkoły w ramach obchodów „I Dnia Wiosny” rozgrywki sportowe w grach i zabawach klas I-II, turniej indywidualny w kategoriach dziewcząt i chłopców, turniej gier drużynowych w mini piłce koszykowej i piłce koszykowej w poszczególnych kategoriach wiekowych klas III-VI oraz VII-VIII.

Wyniki rywalizacji sportowej przedstawiają się następująco:

    • w mini piłce koszykowej klas III-VI:
    I miejsce- klasa V
    II miejsce – klasa IV
    III miejsce klasa VI
    IV miesce klasa III
    • w piłce koszykowej klas VII-VIII:
    I miejsce klasa VIII
    II miejsce klasaVII
    • w indywidualnym turnieju tenisa stołowego klas III-VI:
    • kategoria dziewcząt:
    I miejsce - Elżbieta Wołczasty
    II miejce - Emilia Okruch
    III miejsce - Daria Kloc
    • kategoria chłopców:
    I miejsce - Michał Brzuszko
    II miejsce - Kewin Stępień
    III miejsce - Aleksander Tara

    • w indywidualnym turnieju tenisa stołowego klas VII-VIII:
    • kategoria dziewcząt:
    I miejsce - Aleksandra Kucło
    II miejsce - Emilia Stępień
    III miejsce - Martyna Borkowska
    • kategoria chłopców:
    I miejsce - Kryspin Antosz
    II miejsce - Michał Rafa
    III miejsce - Miłosz Pysz

Na zakończenie rozgrywek każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Zwycięzcy poszczególnych rozgrywek otrzymali pamiątkowe dyplomy.


p.Krzysztof Tarasek








Jeśli nie plecak, to co?

Kwiecień 2022

Pomysły mogą być nieskończone. I szalone. Grill? Opona samochodowa? Wentylator? Rowerek? Prodiż? I wiele, wiele innych kreatywnych pomysłów na Dzień bez plecaka. Było wesoło i inteligentnie. Nasz szkolny samorząd miał świetny pomysł!

Zapraszamy do wesołej galerii.



»Zdjęcia«

p.Teresa Dziedzic- Kabdani








Kazakowie z Brzózy Królewskiej - „Zawołani po imieniu”

Kwiecień 2022

W przeddzień uroczystego upamiętnienia Katarzyny i Sebastiana Kazaków w Brzózie Królewskiej, 23 marca 2022 roku Instytut Pileckiego przeprowadził w Muzeum leżajskim poświęconą tym bohaterom konferencję. Naszą szkołę reprezentowały nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie, p. Maria Czapla i Teresa Dziedzic-Kabdani. Podczas konferencji przedstawiono zarys programu Zawołani po imieniu, opracowanego przez Instytut. Celem programu jest upamiętnienie tragicznych polskich losów i bohaterstwa w czasie okupacji. Kim są „Zawołani po imieniu”? To określenie odnosi się do Polaków, w czasie II wojny światowej ratujących Żydów ryzykując życie nie tylko własne, ale także swoich rodzin. Zbadano ponad 20 przypadków śmierci Polaków ukrywających Żydów, zabitych zazwyczaj razem z ratowanymi. Najbardziej znana jest rodzina Ulmów. W marcu do listy dołączono małżeństwo Kazaków. Katarzyna i Sebastian Kazak w 1942 roku przyjęli do swojego gospodarstwa dzieci sąsiada. Po powrocie dzieci do rodziców ochronę znalazła u nich Chana Stiller oraz dwóch mężczyzn. Rankiem 27 marca 1943 do ich gospodarstwa wkroczyli niemieccy żandarmi, którzy zastrzelili trójkę Żydów oraz ich gospodarzy. Uroczystość upamiętnienia tego wydarzenia odbyła się w Brzózie 24 marca.

Nauczyciele zostali zaopatrzeni w materiały źródłowe do wykorzystania podczas lekcji.



p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Projekt „Leute schreiben Briefe/ Ludzie listy piszą”

Marzec 2022

Uczniowie klasy 7 uczestniczą w innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego „Leute schreiben Briefe/ Ludzie listy piszą” prowadzonej przez ZS w Giedlarowej. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności wykorzystania poznanego materiału leksykalnego i gramatycznego w naturalnej komunikacji. Przez cały rok szkolny uczniowie piszą tradycyjne listy do swoich koleżanek i kolegów z równoległej klasy ze Szkoły Podstawowej w Giedlarowej i Brzózie Królewskiej, kształtując kreatywność i umiejętność twórczego pisania. Realizacja projektu potrwa dwa lata.



p.Monika Popowicz








Projekt eTwinning z języka niemieckiego „Frag, spiel und hab Spaß!”

Marzec 2022

Grupa uczniów z klasy 8 uczestniczy w projekcie eTwinning z języka niemieckiego „Frag, spiel und hab Spaß!”. W projekcie uczestniczą uczniowie ze szkół w Słowenii i Giedlarowej, a jego celem jest komunikacja w grupach (pytanie/odpowiedź/quiz) w wybranych obszarach tematycznych na platformie Twin Space. Realizacja projektu potrwa do czerwca bieżącego roku szkolnego.



°  eTwinningP


p.Monika Popowicz








Mistrzowie XVII edycji programu InstaLing

Marzec 2022

Uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w XVII edycji programu InstaLing. Przez 5 miesięcy uczyli się i utrwalali słówka z języka niemieckiego i języka angielskiego.
Mistrzem InstaLinga z języka niemieckiego zostali: Maja Okruch z klasy VII i Martyna Bzdoń z klasy VIII.
Program koordynowały: pani Monika Popowicz i pani Teresa Dziedzic-Kabdani.
Zwycięzcom gratulujemy wytrwałości i zachęcamy do aktywnej pracy w XVIII edycji.

instaling





p.Monika Popowicz








Dary dla Ukraińców przekazane!

Marzec 2022

Dyrektor oraz Szkolne Koło Wolontariatu składają gorące podziękowania mieszkańcom Piskorowic za hojne dary dla uchodźców z Ukrainy.

W punkcie przyjmowania darów w naszej szkole sfinalizowaliśmy dwa etapy zbiórki. Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Dary napływały także po oficjalnym terminie akcji. Ostatecznie przekazaliśmy za pośrednictwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Piskorowicach dwa transporty towarów. Zgodnie z zaleceniami przynoszono całe opakowania żywności i napojów, środków higienicznych, kredki, zeszyty, koce, kołdry, nosidełka dziecinne, plecaczki i walizkę, a nawet agregaty prądotwórcze. Ofiarnością wykazali się nie tylko pracownicy, uczniowie i rodzice, ale także mieszkańcy niezwiązani obecnie ze szkołą. Członkowie wolontariatu uczestniczyli w załadunku darów, po czym przygotowali setki kanapek dla potrzebujących na przyjściu granicznym.

Spodziewamy się dalszego napływu uchodźców. W związku z tym kontynuujemy zbiórkę artykułów spożywczych o długim terminie przydatności oraz środków opatrunkowych. Obecnie nie zbieramy odzieży, koców ani lekarstw, ponieważ te potrzeby są zaspokajane przez dary firm produkcyjnych.

Oczekujemy niesłabnącej ofiarności na rzecz Ukrainy!


»Zdjęcia«

p.Teresa Dziedzic- Kabdani








Europa i ja – kolejne zadania za przedszkolakami

Marzec 2022

W grudniu zgodnie z harmonogramem zadań projektu przedszkolaki przystąpiły do tworzenia słowniczka grecko-polskiego zawierającego 10 słów. Dzieci z wielką radością przystąpiły do kolorowania rysunków przedstawiających wyrazy ze słowniczka. Bardzo chętnie słuchały i powtarzały słowa wypowiadane w języku greckim. Z kolei w miesiącu styczniu przedszkolaki poznały Grecję z prezentacji multimedialnej. Slajdy przedstawiały najpiękniejsze miejsca w tym państwie. Z kolei w lutym dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta zamieszkują Grecję oraz wykonały wybrane zwierzątko z plasteliny.

Przed nami marcowe zadanie do wykonania. Jesteśmy ciekawi co nas czeka!


»Zdjęcia«

p.Anna Miklas-Nakonieczna








Solidarni z Ukrainą!

Luty 2022

Szkolna Grupa Wolontariatu informuje, że w Szkole Podstawowej w Piskorowicach zbierane są dary dla uchodźców z Ukrainy. Można przynosić:
- żywność długoterminową (konserwy, kasze, ryż, makarony, herbata itp.),
- kosmetyki i środki higieniczne (mydła, szampony, szczoteczki i pasty do zębów, chusteczki - higieniczne, ręczniki papierowe itp.) oraz środki opatrunkowe (bandaże, gazy, środki odkażające i inne).

Przyniesione dary można składać na parterze przy wejściu do szkoły w godzinach 7.30 – 15.00. Tymczasowy termin zbiórki do środy, 2 marca z możliwością przedłużenia w miarę potrzeb.





p. Teresa Dziedzic-Kabdani








!

Zapisy 2022_2023



⇒ ZAPISY 2022/2023↔ pliki do pobrania



Dariusz Miś
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piskorowicach









Edycja DI 2022 odwołana

Z przykrością informujemy, że pomimo dużego zaangażowania naszego zespołu tegoroczna edycja Destination Imagination jest odwołana. Włożyliśmy wiele pracy w przygotowania, zapewniliśmy dofinansowanie wpisowego i wyjazdu, wybraliśmy najciekawsze wyzwanie … Niestety, 24 lutego otrzymaliśmy informację o odwołaniu bieżącej edycji przez organizatorów. Powodem były obawy innych uczestników przed pandemią Covid-19 oraz trudności finansowe, których doświadcza też główny organizator w USA.

Ale nie poddajemy się.

Będziemy działać w przyszłym roku!

°  Informacja


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








8 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Już dziś przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b brały udział w zajęciach z komputerem, zorganizowanych przez p. Grzegorza Lebodę. O godz. 10.15 do Sali komputerowej przybyły dzieci z 0a z p. Małgorzatą Warcabą. Zaś o godz. 11.05 dzieci z 0b z p. Urszulą Brzuszko. Pan Grzegorz wprowadził dzieci przedszkolne w świat komputerów i wyświetlił im kilka 2 minutowych bajeczek o zachowaniu się i nie podawaniu swoich danych w Internecie, oraz zagrożeniach jakie niesie kontakt z komputerem. Potem było też troszkę czasu na zajęcia praktyczne. Udział w zajęciach był dla dzieci atrakcyjną formą spędzenia czasu.


»Zdjęcia«


p. Grzegorz Leboda








Festiwal Kolęd i Pastorałek

W dniu 27-01-2022r. po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły mieli możliwiść zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych i wokalnnych biorąc udział w corocznym Festiwalu Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Gminny Osrodek Kultury Gminy Leżajsk w Wierzawicach. Uczennice klasy trzeciej : Gabriela Szczekot, Oliwia Sawicka, Aleksandra Rusin, Magdalena Paluch oraz uczniowie: Aleksander Tara -flet, Szymon Okruch – dzwonki chromatyczne, oraz opiekun p. Krzysztof Tarasek- gitara akustyczna stworzyli zespół instrumentalno- wokalny pod nazwą: „Anielskie głosy”.

W pięknej świątecznej scenerii sali GOK w Wierzawicach przy akompaniamencie uczniów i opiekuna ucennice zaprezentowały scenkę z życia narodzin Pana Jezusa śpiewając kolędę „Gdy śliczna Panna”.

Komisja oceniająca doceniła walory wokalne, stroje występujących, własny akompaniament muzyczny i przyznała grupie pierwsze miejsce w kategorii zespół muzyczny.

Konkurs przebiegał w miłej radosnej atmosferze. Orgaizatorzy festiwalu zapewnili słodki poczęstunek oraz nagrody dla uczestników które sprawiły wiele radości. Wrócimy ponownie za rok- mówili uczestnicy i podziękowali organizatorom gromkimi brawami.


Festiwal Kolęd i Pastorałek


Opracawał:p. Krzysztof Tarasek








Z życzeniami do Domu Pomocy Społecznej

21 grudnia członkowie naszego koła wolontariatu wraz z opiekunkami p. A.Miklas-Nakonieczny i T.Dziedzic-Kabdani uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym w Domu Pomocy Społecznej na Mołyniach. Delegacja była liczna i prezentowała się, stosownie do uroczystości, elegancko. Nie przyjechaliśmy z pustymi rękami: przywieźliśmy świąteczne kartki z życzeniami dla pensjonariuszy i pierniczkowe prezenty. Dla wszystkich wystarczyło słodyczy. Ksiądz proboszcz Mariusz Kilar przekazał mieszkańcom i pracownikom Domu najlepsze życzenia świąteczne w imieniu dyrektora naszej szkoły, Dariusza Misia i parafian z Piskorowic. Spróbowaliśmy tradycyjnych wigilijnych potraw i podzieliliśmy się opłatkiem.

Dyrektor p. Krystyna Wnęk zaprosiła nas do wysłuchania koncertu grupy muzycznej złożonej z pensjonariuszy i do wspólnego kolędowania.

Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się świąteczną radością z naszymi sąsiadami z DPS-u.


»Zdjęcia«


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Kierunek: DESTINATION IMAGINATION!

Mamy zaszczyt zawiadomić, że członkowie drużyny „Destination Imagination” uzgodnili nazwę. W tym roku jesteśmy „RULERS of the WORLD”! Po wielu spotkaniach, analizach i rozmowach, po zapoznaniu się z czterema propozycjami wyzwań na bieżący rok skłanialiśmy się do jednego z dwóch: naukowego lub artystycznego. Ostatecznie zwyciężyła opcja druga – historia o niejednoznacznym szachraju z transformacją kostiumu i iluzją. To my będziemy rządzić we Wrocławiu!




p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Darz Bór!

To hasło patronuje Wystawie Łowieckiej w galerii „Pod Aniołem” im. Stanisława Perykaszy w Tryńczy. Uroczysty wernisaż z udziałem wicestarosty przeworskiego Jacka Kierepki oraz wójta gminy Tryńcza Ryszarda Jędrucha miał miejsce 17 grudnia 2021r. Organizator wystawy, koło łowieckie „Bażant” z Przeworska pamiętając o współpracy z naszą szkołą, zaprosiło przedstawicieli z Piskorowic na otwarcie wystawy. Reprezentantka szkoły, p. Teresa Dziedzic-Kabdani w krótkim wystąpieniu wspomniała wspólne organizowanie zakończenia biegów ekologicznych w leśnym domku i przy grillu „Bażanta”. Wystawa obrazowała szerokie spektrum kultury łowieckiej z naszego regionu od malarstwa przez broń, wyroby skórzane do stylowych wydawnictw. Wielka ilość trofeów spoglądających ze ścian wyjaśnia rolę myśliwych w środowisku naturalnym: regulację populacji. Przedstawiane poroża są nieforemne, przerośnięte, chorobliwe lub uszkodzone. Należały do „osobników selekcyjnych”, tzn. do zwierząt z wadliwymi genami, które nie powinny być powielane.

Sygnalista odgrywał tradycyjne sygnały myśliwskie: „Naprzód!”, „Na łowy!”, „Pióro na rozkładzie!”, na koniec „Na posiłek!”. Na stoiskach można było degustować potrawy z dziczyzny i z owoców leśnych, jakimi żywili się nasi przodkowie. W tym czasie wybrzmiało jazzowe solo na saksofonie altowym.

Wystawę można oglądać do końca lutego.

Życzymy zaprzyjaźnionemu Kołu Łowieckiemu ”Bażant” mnogości wszelkiego zwierza w lasach leżajskich i przeworskich. Oby to były osobniki zdrowe, podlegające jedynie polowaniu z aparatem fotograficznym!


»Zdjęcia«


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Ogólnopolska Akcjia #KOCHAMSŁYSZEĆ

Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz uczniowie klas pierwszej i trzeciej przyłączyli się w tym roku szkolnym po raz pierwszy do Ogólnopolskiej Akcji #KOCHAMSŁYSZEĆ (mamy nadzieję, że nie ostatni). Podczas przeprowadzonych zajęć przez wychowawców klas: Władysławę Słotwińską, Małgorzatę Warcabę, Zofię Paszko, Elżbietę Kucło i obejrzeniu filmiku o budowie ucha, zapoznali się z funkcjonowaniem i znaczeniem zmysłu słuchu oraz dowiedzieli się do czego służą aparaty słuchowe i implanty. Podjęli próby rozpoznawania dźwięków z otoczenia, odczytywania samogłosek z ruchu ust, a także poznali kilka słów z Polskiego Języka Migowego. Dowiedzieli się jakie potrzeby mają dzieci z wadą słuchu i na jakie trudności napotykają one w szkole i poza nią oraz w jaki sposób można im pomagać.

Na zakończenie zajęć wykonali barwne prace plastyczne implantów ślimakowych i aparatów słuchowych. Dzięki udziałowi w tej akcji, wszyscy jej uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę i uwrażliwili się na potrzeby ludzi z niedosłuchem.


»Zdjęcia«


p.Małgorzata Warcaba








Jasełka 2021 z akcentem patriotycznym

Grudzień 2021

Piątek 16 grudnia, ostatni to dzień w 2021 roku, który możemy spełnić wspólnie. I spędziliśmy go w prawdziwie świątecznej atmosferze. Przyczyniło się do tego przedstawienie jasełkowe. Tym razem scenariusz oparty na ludowych tradycjach kolędowych zawierał wiele elementów humorystycznych. Herod skąpi pani Herodowej pieniędzy na stroje, diabeł podpowiada Herodowi zza fotela... Oczywiście, historia kończy się dobrze, zły Herod zostaje ukarany, a Dzieciątko Boże pod opieką Maryi (w tej roli Daria Kloc) i św. Józefa (Kacper Kucło) rodzi się bezpiecznie wśród zwierząt, pasterzy i aniołów.

Reżyser, ks. proboszcz Mariusz Killar, profesjonalnie przygotował młodych aktorów. Filip Hajduczka – praktyczny król Herod, Szymek Okruch, jako psotny diabeł – wywoływali śmiechy na widowni. Muzyczne przerywniki opracował p. Krzysztof Tarasek z towarzyszeniem zespołu młodych chórzystów przy akompaniamencie 2 gitar i po raz pierwszy - dzwoneczkowego brzmienia ksylofonu! Scenografię i całość spraw organizacyjnych dopilnowała p. Danuta Tarasek. Wraz z dyrektorem, p. Dariuszem Misiem, nauczycielami, rodzicami i uczniami jasełka obejrzeli nasi honorowi goście: porucznik Marcin Ładak i podporucznik Kamila Kopernik. Obydwoje są żołnierzami 3 Niżańskiego Batalionu Inżynieryjnego. Łącząc się z ogólnopolską akcją „Murem za polskim mundurem” uczniowie naszej szkoły przekazali na ręce gości własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami, które symbolizują wdzięczność za obronę naszych granic. Do kartek dołączyli śpiewniki parafialne z najpiękniejszymi kolędami i ilustracjami wykonanymi przez zwycięzców w szkolnym konkursie. Mamy nadzieję, że te prezenty pomogą żołnierzom batalionu stworzyć pogodny świąteczny nastrój przy wigilijnym stole z poczuciem, że daleko jest ktoś, kto o nich pamięta... Dziękując za dary por. Marcin Ładak zaprosił obecnych do odwiedzenia jednostki w Nisku. Może ktoś spośród młodzieży zapragnie zostać żołnierzem?

Zanim widzowie i aktorzy udali się do klas dzielić się opłatkami dyrektor Dariusz Miś złożył gościom, gronu pedagogicznemu, pracownikom, rodzicom i dzieciom życzenia radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

Niech dzień Bożego Narodzenia przyniesie nam wszystkim radość, zgodę, bezpieczeństwo i jasne spojrzenie w przyszłość na cały Nowy 2022 Rok!


»Zdjęcia«

https://www.youtube.com/watch?v=b-QcWC8rEQk



p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Wizyta w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Grudzień 2021

Dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i z tej okazji 15 grudnia 2021 roku, dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w lekcji muzealnej „Stała pod śniegiem panna zielona”. Lekcja nawiązywała do tradycji zwyczaju przystrajania choinki w naszych domach. Na podstawie historii i legend dowiedziały się skąd się wzięła choinka, co było przed nią, dlaczego ją ubieramy i jakie znaczenie mają ozdoby na niej zawieszane . Zwieńczeniem zajęć było pomalowanie gipsowych ozdób świątecznych, a następnie zabranie ich do domu, aby udekorować nimi choinki w swoich domach.

Dzieci w świątecznym nastroju miło spędziły czas i zadowolone wróciły do szkoły.


»Zdjęcia«


p.Małgorzata Warcaba








Świąteczne przygotowania wolontariatu w toku

Grudzień 2021

Święta tuż tuż... Zbliża się „cicha noc, święta noc”, kiedy wszyscy powinniśmy dzielić się miłością i dobrem. 15 grudnia Szkolne Koło Wolontariatu spotkało się w Domu Kultury w Piskorowicach, aby przygotować coroczne upominki dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Mołyniach. We współpracy z p. Dorotą Szary, która udostępniła nam pomieszczenia i sprzęt, jedna grupa piekła pierniczki, podczas gdy druga wykonywała własnoręczne kartki z życzeniami. Potem wszyscy wspólnie pod okiem p. A.Miklas-Nakoniecznej i T.Dziedzic-Kabdani pakowali dwie setki pierniczków w dekoracyjne pakiety. Sprawa wymagała poświęcenia, bo na drugi dzień ósmą klasę czekały sprawdziany i kartkówki. Na szczęście p. Anna Okruch znalazła czas, aby wesprzeć młodzież i sama upiekła znaczną część ciasteczek, rozumiejąc, że zeszłoby nam do późna. P. D.Szary zaprosiła p. Helenę Szykułę z Chałupek Piskorowickich, która podzieliła się z wolontariuszami dawnymi obyczajami świątecznymi z naszego regionu. Wszyscy zakolędowali i połamali się opłatkiem, życząc sobie głównie zdrowia i bardzo dobrych ocen. Ozdobne kartki i pierniczki czekają, aby na Boże Narodzenie sprawić radość chorym.

Życzymy wszystkim starszym i młodszym beztroskich świąt Bożego Narodzenia oraz uśmiechu dla każdego w Nowym 2022 Roku !


»Zdjęcia«


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Sukces naszego filmiku!

Grudzień 2021

„Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata,
ale może zmienić cały świat
dla jednej osoby”

Mamy to! Dzień św. Mikołaja przyniósł nam II miejsce w powiatowym konkursie prezentacji i filmików grup wolontariackich „Pomagaj – dobro wraca!” Właśnie 6 grudnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku. Jako delegacja naszego koła pojechała p. A.Miklas-Nakonieczna z najmłodszymi uczestniczkami z VII klasy. A tam – zaskoczenie! Bo panie organizatorki do ostatniej chwili nie chciały zdradzić wyników. Na konkurs można było zrobić prezentację multimedialną promującą działalność wolontariatu, ale my wybraliśmy dużo trudniejsze zadanie – nakręcenie filmu. Musieliśmy odtworzyć scenki z naszych prac, bo mamy mnóstwo zdjęć, ale nic nie nagrywaliśmy. Wykorzystaliśmy najładniejsze miejsca w naszej szkole. Wyszło całkiem naturalnie! Jako kamerzysta sprawdził się Bartek Beńko. Bartek też zmontował całość. Spośród kilku wersji każdej scenki musiał wybrać najlepszą, dodać przerywniki i załączyć fotografie. Początkowo przewidywał, że zajmie mu to pół godziny, ale faktycznie zeszło sporo dłużej... Ale warto było! Dostaliśmy dyplom, słodycze dla każdego i... powerbank dla naszego wolontariatu!

https://www.youtube.com/watch?v=BHvBDttaHm4

Pomagajmy – dobro wraca!


p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Sprawozdanie z realizacji projektu „BohaterON W TWOJEJ SZKOLE 2021”

Grudzień 2021

„BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!” Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piskorowicach pod opieką p. Grzegorza Lebody przystąpili do realizacji projektu „BohaterON”. Nauczyciel przeprowadził zajęcia z wykorzystaniem materiałów otrzymanych od organizatorów akcji. Wszyscy uczniowie z zapałem przystąpili do pracy.

Odbyły się zajęcia poświęcone Powstaniu Warszawskiemu ukazujące tragiczne losy miasta i jego mieszkańców w sierpniu i wrześniu 1944 r. W klasach tych przeprowadzona została dyskusja na temat roli Powstania Warszawskiego i losów powstańców.

Uczniowie klas IV, V, VI i VII wykonali laurki (kartki) z podziękowaniami dla uczestników Powstania Warszawskiego, które zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej.


»Zdjęcia«


p. Grzegorz Leboda








Rzecznik Praw Dziecka w naszej szkole

Grudzień 2021

Co roku 20 listopada w naszym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W szkołach odbywają się zajęcia edukacyjne oraz uroczystości uwrażliwiające na problemy najmłodszych. W naszej szkole wydarzenie odbyło się w czwartek, 18 listopada. Prowadzili je członkowie wolontariatu wraz z uczniami klasy ósmej. W przygotowaniach uczestniczyły opiekunki wolontariatu, p. T. Kabdani i A.Miklas- Nakonieczna oraz wychowawcy klas I – VIII pod kierunkiem p. A.Kubat. Sztab organizacyjny przedstawił projektowaną formę wydarzenia: poszczególne klasy przygotowały treść artykułów z Konwencji Praw Dziecka jako podstawę wiedzy i tło uroczystości. Kilka zdań wstępu o rozwoju praw dziecka wygłosiły Martyna i Karolina. Uczniowie klasy VIII zorganizowali 4 stanowiska poświęcone wybranym prawom, które symultanicznie odwiedzały starsze klasy. Stanowisko dokumentujące prawo dzieci do ochrony w czasie wojen prowadziła Martyna. Dramatyczne fotografie zapłakanych palestyńskich i jemeńskich dzieci na gruzach zbombardowanych domów wstrząsnęły widzami, a słowa Martyny budowały napięcie. Na drugim stanowisku Nikola prowadziła dyskusję na temat zakazu dyskryminacji. Oliwia i Bartek zadawali pytania w ramach quizu z ogólnej wiedzy o prawach dziecka. Na ostatnim stanowisku każda z klas wykonała plakat ilustrujący prawo do wypoczynku. Tymczasem dzieci z klas I – III pod opieką wychowawców rysowały obrazki ilustrujące prawo do rozwoju osobistego.

W tym roku z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć Rzecznika Praw Dziecka, p. Mikołaja Pawlaka. Rzecznik przybył w towarzystwie wójta naszej gminy, p. Krzysztofa Sobejko oraz ekipy prasowej. Obejrzał zajęcia klas na każdym ze stanowisk. Wziął udział w dyskusji, przysłuchiwał się quizowi, ale najwięcej uwagi poświęcił wystawie fotografii dzieci w konfliktach zbrojnych. Zajrzał też do dzieci wczesnoszkolnych, gdzie podziwiał ich prace plastyczne. Nie przyjechał z pustymi rękami: szkoła otrzymała wyposażenie sportowe w postaci piłek do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej. Rzecznik na miejscu wypróbował jedną z piłek do koszykówki: celnie umieścił ją w koszu. Rzecznik zostawił szkole jeszcze jeden dar: imponującą planszę z wykazem praw dziecka podpisaną własnoręcznym autografem. Kolejnym efektem wizyty był numer telefonu zaufania do biura rzecznika 800 12 12 12, który został przekazany obecnym i zapisany na szkolnej tablicy informacyjnej. Na pożegnanie zaśpiewały dla gościa dzieci z klasy II i III.

Kolejnego dnia delegacja składająca się z dyrektora D.Misia, nauczycielek T.Dziedzic-Kabdani i A.Miklas-Nakoniecznej oraz przedstawicielki rodziców p. A.Wrzyszcz wzięła udział w konferencji naukowej „Dziecko – rodzina – szkoła. Porozmawiajmy o relacjach” w Giedlarowej, podczas której zostali zapoznani z raportem z „Ogólnopolskich badań jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce” w obszarach: „Środowisko szkolne”, „Relacje z rodzicami i życie w domu”, „Samopoczucie psychiczne”. Rezultaty badań klas II i VI szkoły podstawowej i II szkoły średniej okazały się budujące: ok. 80% uczniów dobrze się czuje w szkole i lubi nauczycieli. Podobna ilość czuje się kochana przez rodziców, przy czym chłopcy uzyskują więcej czasu i uwagi rodziców niż dziewczynki. Około 70% uczniów w tygodniu ankietowania było w dobrym nastroju i zadowolonych z życia. Jednak ok. 44% nastolatków odpowiedziało, że „mają wszystkiego dosyć”, co wskazuje na konieczność rozwinięcia sieci pomocowej dla młodzieży w postaci telefonów zaufania, poradni psychologiczno-pedagogicznych, wdrożenia programów zapobiegających depresji dzieci i młodzieży. Pełny raport jest dostępny w pokoju nauczycielskim.

Oczywiście, oprócz swoich praw każdy, niezależnie od wieku, musi także pamiętać o swoich obowiązkach!


»Zdjęcia«


p. Teresa Dziedzic-Kabdani








Dzień Jeża

Listopad 2021

W dniu 9 listopada 2021r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b razem ze swoimi wychowawczyniami p. Władysławą Słotwińską i p. Małgorzatą Warcabą obchodziły Dzień Jeża. Te kłujące ssaki są przez dzieci bardzo lubiane i towarzyszą im już od najmłodszych lat w bajkach, opowiadaniach i wierszach.
Podczas zajęć dzieci poszerzały swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży poprzez obejrzenie filmu edukacyjnego, rozwiązywanie zagadek, wysłuchanie opowiadania i wierszy o jeżach. Dowiedziały się także o ich pożytecznej roli w przyrodzie. W trakcie wykonywania prac plastycznych rozwijały swoje zdolności, a uczestnicząc w wielu zabawach ruchowych integrowały się ze sobą. Ten dzień dzieci spędziły bardzo miło i sympatycznie.


»Zdjęcia«


p. Małgorzata Warcaba








PROJEKT „EUROPA I JA” – ZACZĘŁO SIĘ !

Listopad 2021

Zgodnie z harmonogramem projektu przedszkolaki ruszyły do realizacji zadań. Wybrały państwo europejskie, które będą poznawać przez cały rok szkolny – Grecję. W październiku zapoznały się z umiejscowieniem Grecji na mapie Europy oraz z symbolami narodowymi tego państwa. W części praktycznej pracując indywidualnie oraz w grupach z wielkim zapałem stworzyły flagi Grecji oraz oglądały liczne pamiątki w postaci widokówek, zdjęć oraz muszli. Z kolei w listopadzie, aby lepiej poznać wybrany kraj, zadaniem przedszkolaków było obejrzenie bajki, która nawiązuje do wybranego państwa – „Feliks w Grecji – Listy od Feliksa”. Dzieciom bardzo podobała się bajka, a zwłaszcza główny bohater – Feliks, który przeżył niesamowite przygody w Grecji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, grudniowe wyzwanie!


»Zdjęcia«


p. Anna Miklas-Nakonieczna








DESTINATION IMAGINATION – WRACAMY DO GRY !!!

Listopad 2021

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid – 19 szkoła ponownie zaczyna przygodę z międzynarodowym programem kreatywności Destination Imagination. W związku z powyższym prowadzone będą dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w formie warsztatów, które mają na celu doskonalenie umiejętności kreatywnego myślenia, zarządzania czasem, pracy zespołowej podczas podejmowanych wyzwań, skutecznej komunikacji, kształtowanie motywacji wewnętrznej i zwiększanie poczucia własnej wartości oraz przełamywanie barier.

Pierwsze warsztaty kreatywności, w których uczestniczyli uczniowie klas VII-VIII są za nami. Celem warsztatów był wybór drużyny, która będzie reprezentować szkołę na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności we Wrocławiu. Z wyzwaniami w tym roku zmierzą się uczniowie z klasy VIII: Oliwia Matyja, Nikola Matyja, Kinga Nakonieczna, Miłosz Pysz oraz Michał Szymuś. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i zaprezentowali bardzo ciekawe rozwiązania wyzwań. Było dużo śmiechu i zabawy oraz pozytywnej energii !!!
Serdecznie dziękujemy pozostałym osobom, które starały się o miejsce w drużynie. Głowy do góry! Spróbujecie za rok:)


»Zdjęcia«


trener kreatywności p. Anna Miklas-Nakonieczna,
asystent drużyny p. Teresa Dziedzic-Kabdani








Narodowe święto Niepodległości 2021

Listopad 2021

Jak co roku w listopadzie świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. Wieszamy biało-czerwone flagi, przychodzimy do szkoły ubrani na galowo i przyczepiamy patriotyczne kotyliony. W środę, 10 listopada, uroczystą akademię przedstawiły klasy VIII i VII pod kierunkiem p. M. Czapli przy współpracy p. T.Dziedzic-Kabdani, A.Miklas-Nakoniecznej i K.Taraska. Uczestnicy przypomnieli dramatyczny moment ostatecznego rozbioru Polski przez trzech zaborców. Upamiętnili codzienną walkę o zachowanie tożsamości narodowej poprzez postacie nauczycielki i księdza.. Zwieńczeniem studwudziestoletniej walki o przetrwanie była akcja militarna Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, która przyniosła wyzwolenie. „Pieśń Legionów” donośnie odśpiewana pozwoliła odczuć radość zwycięstwa. Uczniowie nie poprzestali na przekazaniu rysu historycznego. W zakończeniu przedstawienia nawiązali do współczesności. Korzystamy z wolności, ale czy zawsze w prawidłowy sposób? Młodzi aktorzy zwrócili uwagę na stosowanie alkoholu i narkotyków, uzależnienie od internetu czy samotność dzieci, dla których rodzice nie mają czasu... Czy możemy to zmienić? Podniosłym nastrojem chcieliśmy podzielić się z mieszkańcami miejscowości w pochodzie przez Piskorowice. Marsz był biało-czerwony, bo wszyscy ubrali bluzy w tych kolorach, tworząc żywą flagę. Przedszkolaczki machały malutkimi chorągiewkami. Bezpieczni pod ochroną policji wróciliśmy do szkoły w świątecznym nastroju.

»Zdjęcia«

p.Teresa Dziedzic-Kabdani
Zdjęcia - p. Dariusz Miś








Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Październik 2021

14 października przypada dzień popularnie zwany Dniem Nauczyciela, ale to dzień, w którym świętuje cała szkoła. Uroczystą akademię przygotował samorząd szkolny pod kierunkiem p. Marii Czapli i Alicji Trojan. Uczniowie klasy VIII i VII podeszli do tematu na poważnie, we wstępie i życzeniach, ale także z humorem w scenkach z życia szkolnego, gdzie niejeden z uczniów mógł rozpoznać siebie... Burzę oklasków wywołał dynamiczny taniec „belgijka” w wykonaniu chłopców i dziewczyn z klasy VIII. Pomimo trwającego jesiennego sezonu chorobowego uczniowie dali radę!
Przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Wrzyszcz złożyła życzenia i przekazała piękny bukiet na ręce Dyrektora szkoły p. Dariusza Misia. Dyrektor nagrodził nauczycieli, których pracę ocenił najwyżej: p. Urszulę Brzuszko, Marię Czaplę, Agatę Kubat, Dorotę Rup, Alicję Trojan, Elżbietę Kucło, Barbarę Żak. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. Były także tradycyjne kwiaty lub słodycze od dzieci dla nauczycieli. Niektórzy z wychowawców otrzymali ocenę „Nauczyciel na 5+”!

Wszystkim nam, nauczycielom, uczniom i rodzicom w tym dniu życzymy samych piątek i szóstek oraz zachowania wzorowego!


»Zdjęcia«

p.Teresa Dziedzic-Kabdani








Wysyłamy światełko pamięci do Lwowa

Październik 2021

Po raz pierwszy w tym roku nasza szkoła wzięła udział w akcji „Światełko dla Łyczakowa”. Akcję zainicjował samorząd i Szkolne Koło Wolontariatu. Celem wydarzenia jest upamiętnienie zmarłych spoczywających na słynnym cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Cmentarz ten posiada wielką wartość historyczną i artystyczną. Pochowani są tu m.in. wybitny matematyk Stefan Banach, autor wierszyka „Kto ty jesteś? Polak mały” Władysław Bełza, pisarki Maria Konopnicka i Gabriela Zapolska oraz „Orlęta Lwowskie”. Co roku w październiku zbierane są znicze, które następnie z Rzeszowa są przewożone do Lwowa i zapalane na Święto Zmarłych. Na przeprowadzenie zbiórki mieliśmy tylko 3 dni, a to wystarczyło do zebrania ponad 100 białych i czerwonych zniczy. Przy zachęcie wychowawców wszystkie klasy włącznie z przedszkolakami dostarczyły znicze. Pani Maria Czapla zawiozła je do Rzeszowa, gdzie miała sposobność wypowiedzieć się na temat akcji dla widzów Telewizji Rzeszów.

Podczas Wszystkich Świętych zadbajmy nie tylko o groby swoich najbliższych, ale także historyczne i te zapomniane.


Teresa Dziedzic-Kabdani








Integracyjne spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu

Październik 2021

Szkolne Koło Wolontariatu zaplanowało jesienne ognisko integracyjne. Jednak realizacja przesuwała się w czasie ze względu na niesprzyjającą pogodę, trudności w uzgodnieniu terminu oraz sezon chorób. Ostatecznie umówiono się na 21 października. Niestety zaplanowany termin zbiegł się z potężnymi wichurami uniemożliwiającymi bezpieczne posługiwanie się otwartym ogniem. Rozwiązaniem było przeniesienie spotkania do budynku szkoły i zmiana formuły. Zamiast ogniska odbył się wieczorek filmowy. Uczestnicy wybrali jeden film straszny i jeden romantyczny. Zamiast pieczonych kiełbasek były słodycze i chrupiące przekąski. Było kulturalnie i sympatycznie. Pod dyskretnym nadzorem p. A. Miklas-Nakoniecznej, T.Dziedzic-Kabdani i M.Czapli w wieczorku uczestniczyli nie tylko członkowie wolontariatu, ale także chętni goście ze starszych klas.

Mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje planowanego pod koniec roku szkolnego spływu kajakowego.


Teresa Dziedzic-Kabdani








Pasowanie na ucznia 2021/2022

Październik 2021

W środę 13 października 2021 roku w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej. Ślubowanie i pasowanie na ucznia jest bardzo ważnym momentem w życiu dziecka, jak również w życiu każdego Rodzica. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji. Podczas uroczystości pierwszoklasiści z uśmiechem na twarzy, przejęciem i ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali przygotowane wierszyki i zaśpiewali piosenki oraz wykazali się już zdobytą wiedzą w szkole.

Jednak najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było złożenie uroczystej przysięgi na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi, pilnymi uczniami i Polakami, godnie reprezentowac swoją szkołę i klasę, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po ślubowaniu, ceremonii pasowania wielkim ołówkiem dokonał Dyrektor Szkoły Dariusz Miś. W ten sposób zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piskorowicach. Symbolem zawiązanej przez pana Dyrektora społeczności szkolnej był bukiet biało – czerwonych róż ułożony przez uczniów. Od tej chwili każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ufundowane przez Rodziców medale, przypinki i wspaniałe prezenty. Był to niezwykły moment dla uczniów, ich Rodziców oraz obecnych gości. Rodzice nie kryli dumy ze swoich pociech i wzruszenia. Była radość i były łzy szczęścia.

»Zdjęcia«

p.Zosia Paszko








„Szkoła pamięta”

Październik 2021

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piskorowicach oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych pod opieką wychowawców włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

W ramach tej akcji uczniowie i dzieci posprzątali bezimienne i opuszczone groby, wykonali stroiki i przynieśli znicze, by udekorować te groby. Odwiedzili również lokalne miejsca pamięci, by poznawać naszą historię oraz zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły, a także księży posługujących w tutejszej parafii.

»Zdjęcia«

p.Agata Kubat








WYJAZD DO TEATRU MASKA

Październik 2021

W dniu 19 października uczniowie klasy II i III pod opieką wychowawczyń: p. Genowefy Blok i p. Elżbiety Kucło odwiedzili rzeszowski Teatr Maska.

Dzieci obejrzały spektakl „Hachiko”. Widowisko w barwny sposób zaprezentowało historię niezwykłej przyjaźni, która wydarzyła się prawie sto lat temu w dalekiej Japonii. Główny bohater to pies rasy akita o imieniu Hachiko, a jego historia to dowód na to, że zwierzęta obdarzają swoich właścicieli prawdziwą miłością i pozostają z nimi do ostatnich chwil życia. Ta poruszająca historia przyjaźni człowieka z psem wyzwoliła w dzieciach wiele emocji i na pewno zapadnie wszystkim na długo w pamięci. Następnie udaliśmy się na lotnisko w Jasionce, gdzie dzieci obserwowały lądowanie i start oraz obsługę samolotu z tarasu widokowego. Poznały także zasady funkcjonowania lotniska oraz ogólne reguły bezpieczeństwa obowiązujące w porcie lotniczym.

Piękna pogoda i humory nam dopisywały, a wycieczka wzbudziła w dzieciach żywe zainteresowanie.

»Zdjęcia«

p. Genowefa Blok, p. Elżbieta Kucło





SZKOŁA PAMIĘTA – EDYCJA 2021

Pażdziernik 2021

MEN zaprasza do udziału w akcji









Wymiana pocztówek z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych

Październik 2021

Z okazji Europejskiego Dnia Języków – 26 września - uczniowie klasy 8 i 7 napisali w języku niemieckim pocztówki do swoich kolegów i koleżanek z Chorwacji, Danii i Węgier, a uczniowie klasy 5 pod opieką pani Teresy Dziedzic-Kabdani w języku angielskim. Wymiana pocztówek była okazją do napisania kilku słów o sobie, pokazania ciekawych miejsc naszego regionu. Wśród niektórych uczestników nawiązała się także znajomość w mediach społecznościowych.

Zaprosiliśmy uczniów do quizu w aplikacji Kahoot „Quiz o Polsce”. Wymiana pocztówek to także okazja do poznania atrakcji turystycznych Budapesztu, Chorwacji i Danii :)

»Zdjęcia«

p. Monika Popowicz





Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „EUROPA I JA”

Październik 2021

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Europa i ja” będzie realizowany w przedszkolu w naszej szkole. Jego głównym celem jest przybliżenie dzieciom wiadomości na temat wybranego państwa europejskiego. Poprzez udział w projekcie przedszkolaki zdobędą nowe doświadczenia, nowe wiadomości, wypromują swoją placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Każda grupa na początku swojej przygody z projektem wybiera sobie jedno państwo europejskie i wszystkie zadania wykonuje biorąc pod uwagę wybrany kraj. Projekt składa się z ośmiu zadań, po jednym na miesiąc. Dotyczyć one będą m. in.: odnalezienia wybranego państwa na mapie, poznanie jego symboli narodowych, zapoznanie z narodowym tańcem, jedzeniem. Wszystkie relacje z realizacji projektu zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły oraz na Facebooku na profilu - Ogólnopolski projekt edukacyjny „Europa i ja”.

Mamy nadzieję, że kiedyś w przyszłości nasi najmłodsi sami odwiedzą ten kraj i przekonają się jak wygląda w rzeczywistości!

p. Anna Miklas-Nakonieczna





„Nie lękajcie się” – XXI DZIEŃ PAPIESKI

Październik 2021

W piątek 8 października 2021 r. dzieci z przedszkola oraz zerówki na zaproszenie p. Doroty Szary udały się do Domu Kultury w Piskorowicach na obchody XXI Dnia Papieskiego. Uroczystość rozpoczęła się rozmową o Papieżu i jego drodze do świętości. Następnie dzieci wykonały flagi papieskie, odśpiewały ulubioną pieśń Ojca Świętego –„Barka”oraz obejrzały wartościowy film animowany o Janie Pawle II ”. Filmowa opowieść w prosty i zrozumiały sposób przybliżyła dzieciom postać Papieża. Na koniec uczniowie wykonali piękne prace plastyczne upamiętniające Wielkiego Polaka. Zwieńczeniem całego Dnia Papieskiego nie mogło być nic innego jak KREMÓWKI, które ze smakiem zajadały dzieci.

»Zdjęcia«

p. Anna Miklas-Nakonieczna





Wycieczka do Przemyśla

Wrzesień 2021

W dniu 23 września 2021 roku uczniowie klas IV-VIII pod opieką p. Agaty Kubat, p. Marii Czapla, p. Danuty Tarasek, p. Doroty Rup oraz p. Teresy Kabdani udali się na wycieczkę do Przemyśla. Główną atrakcją tej wycieczki była wizyta w jednostce wojskowej w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich. Podczas „Dni Otwartych Koszar” dzieci i młodzież mogli poznać kulisy niedostępnych zwykle wojskowych koszar, posiedzieć w bojowych pojazdach i poczuć się jak prawdziwi żołnierze. Na placu mogli zobaczyć sprzęt i broń będącą na wyposażeniu jednostki. Bardzo ciekawym miejscem okazała się również Sala Tradycji. Dzieci miały również okazję spróbować wojskowej grochówki. Największe jednak zainteresowanie budził sprzęt woskowy. Uczniowie mogli dotknąć i ?postrzelać? z prawdziwej broni, poznać tajniki radiostacji oraz zobaczyć jak wygląda czołg od środka.

Następnym punktem wycieczki był spacer na Kopiec Tatarski. Z całą pewnością od wielu wieków kopiec służył jako ważny punkt obserwacyjny w systemie obronnym Ziemi Przemyskiej. Najbliżej kopca zobaczymy baterię XVI b „Kopiec Tatarski”, ale największym obiektem jest fort XVI „Zniesienie”. Tworzą go trzy szańce połączone w jeden obiekt umożliwiający obronę okrężną. Zachowały się m.in. fosy i wały ziemne z poprzecznicami kryjącymi schrony pogotowia oraz ruiny betonowego schronu, wysadzonego tuż przed poddaniem twierdzy Rosjanom w 1915 roku. Z odsłoniętych fragmentów fortu roztacza się ładna panorama Przemyśla i okolic miasta.

Po tym spacerze wszyscy wrócili w dobrych humorach i z bagażem pełnym wojskowych wspomnień.

»Zdjęcia«

p.Agata Kubat





Wizyta funkcjonariuszy KPP w Leżajsku w przedszkolu

Wrzesień 2021

21 września 2021 roku gościliśmy w naszych oddziałach przedszkolnych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku Panów aspiranta sztabowego Grzegorza Baja, oraz młodszego aspiranta Pawła Miś. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzieci poznały niektóre znaki drogowe, a także przypomniały sobie na co zwrócić szczególną uwagę poruszając się w ruchu drogowym oraz jak zachować się w przypadku kontaktu z nieznajomym. Na zakończenie dzieci podziękowały za spotkanie gromkimi oklaskami. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję większym zaufaniem będą wiedziały, że zawsze mogą zwrócić się do funkcjonariuszy o pomoc.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piskorowicach wraz z Policjantami KPP w Leżajsku apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu! Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!


Dariusz Miś
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piskorowicach






Wycieczka Kraków-Zator

Wrzesień 2021

Zgodnie z życzeniami, po długiej przerwie wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę. Wyjazd zorganizowała p. A.Kubat, opiekunami były p. D.Tarasek i p. M.Czapla. W pierwszy dzień oglądaliśmy TAURON Arenę Kraków. Zobaczyliśmy miejsca na co dzień niedostępne uczestnikom imprez (m.in. pomieszczenia techniczne i szatnie zawodników), stanęliśmy na każdym z poziomów hali, odwiedziliśmy jedną z lóż VIP, dowiedzieliśmy się kto do tej pory odwiedził TAURON Arenę Kraków, poznaliśmy historię budowy oraz możliwości techniczne największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce i jednej z największych i najnowocześniejszych w Europie. W malowniczym Zatorze położonym na północ od słynnych Wadowic znajduje się Western Camp Resort stylizowany na klasyczną westernową wioskę z amerykańskiego Dzikiego Zachodu. I tam udaliśmy się na nocleg. Niezapomniany pobyt w komfortowych klimatyzowanych domkach wzorowanych dzikim zachodem. Zaletą resortu jest bliskość największego w Polsce parku rozrywki Energylandia oraz szeroka gama dodatkowych atrakcji na miejscu.. Na terenie obiektu znajdują się również nowoczesne boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz niepowtarzalne place zabaw. Po pełnym atrakcji dniu warto odpocząć w specjalnie przygotowanej strefie relaksu z leżakami jak i hamakami. Wszystko to otoczone niepowtarzalnym westernowym klimatem dzikiego zachodu.
Na następny dzień odwiedziliśmy Park Rozrywki "Energylandia" w Zatorze A ponieważ termin był jesienny, wystrój plastyczny obfitował w dynie i rozmaite przeraźliwe elementy. Każdy znalazł dla siebie jakąś atrakcję.
W ostatni dzień nasze plany pokrzyżował deszcz, ale skorzystaliśmy z „okna pogodowego” i mogliśmy odwiedzić Smoka Wawelskiego oraz posłuchać hejnału z Wieży Mariackiej. W strugach deszczu, ale z wielkim bagażem wrażeń wróciliśmy do domu.

»Zdjęcia«

p.Agata Kubat








Dzień pełen wrażeń- wycieczka do Bałtowa

Wrzesień 2021

Dnia 10 września odbyła się wycieczka do Bałtowa – krainy dinozaurów. Uczestniczyli w niej uczniowie kl. II wraz z rodzicami i wychowawczynią
p. G. Blok. Niezwykłą przygodę rozpoczęliśmy od Jura Parku. Wędrując ścieżkami przez park widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości.
O minionym świecie bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik.
Emocjonującym punktem wycieczki było Oceanarium. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieliśmy się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Spotkanie „oko w oko” z rekinem zmroziło krew w żyłach.
Entuzjazm wśród dzieci wzbudziło zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. Najpierw w dolnej części zwierzyńca zobaczyliśmy ciekawe gatunki ptaków i ssaków. Następnie dzieci odbyły przejażdżkę amerykańskim school busem pomiędzy zwierzętami egzotycznymi. Mogliśmy je oglądać z bardzo bliska, gdyż podchodziły do p. kierowcy po smakołyki. Sprawiło to dzieciom ogromną frajdę.
Kolejnym punktem naszego pobytu było magiczne miejsce zwane Sabatówką i Polska w miniaturze, gdzie spośród wielu zamków rozpoznaliśmy zamek łańcucki. Uwieńczeniem wycieczki była kolejka górska, kino emocji 5D oraz zabawa w Parku Rozrywki, gdzie dzieci z wielką radością mogły rozładować swoje emocje. Z wycieczki wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni.
Z utęsknieniem czekamy na następną wyprawę.

»Zdjęcia«

p.Genowefa Blok






Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Wrzesień 2021

1 września cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piskorowicach spotkała się na uroczystym apelu z okazji rozpoczęcia Roku Szkolnego 2021/2022. Uroczystości szkolne poprzedziła Msza Święta odprawiona przez ks. Mariusza Kilara. Po jej zakończeniu wszyscy udali się do szkoły,gdzie odbył się krótki apel upamiętniający Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej,następnie pan dyrektor Dariusz Miś zabrał głos witając uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły po czym uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

»Zdjęcia«

p.Urszula Brzuszko






© Wszystkie prawa zastrzeżone